سنگ آفتاب:

سنگ آفتاب را نمیتوان در چند جمله خلاصه کرد

  • دوشنبه, 16 ارديبهشت 1392 ساعت 05:07
  • منتشرشده در ادبیات جهان
  • خواندن 1574 دفعه

سنگ_آفتاب را نمی‌توان درچند جمله خلاصه کرد.چون مانند تمام شاهکارهای شعری این قرن ساختمانی آنچنان دارد که خود انتقادگر خویش است.

یکی از خصوصیات هنری اینچنین آن است که منتقد حرفه‌ای را موجودی زاید می‌سازد.تنها کاری که از او ساخته است این است که روشی برای خواندن شعر پیشنهاد کند و در موارد دیگر خاموش بماند،یعنی باید خاموش بماند.بنابراین توصیه می‌کنم که پس از خواندن این مقدمه آن را به دست فراموشی بسپارید.به سخن دیگر این به داستان آن نقال ماند که وقتی از او پرسیدند کی به اصل مطلب می‌رسی،گفت اصل مطلب همین است.شعر پاز داستانی بی‌انتهاست ازداستان‌گویی بی‌انتها.داستان او داستان‌های دیگری باز می‌گوید که خود نقلِ نقالان خواهد بود.
سوال:چه کسی داستان را آغاز کرد؟پاز به پاسخ این سوال تا حد امکانِ هر شاعر نوآوری که من می‌شناسم نزدیک شده است.چون هر شاعر ورزیده‌ای می‌گوید جواب این است که جوابی وجود ندارد، به جز علامت سوالی،یاحتی در مورد((سنگ آفتاب))علامت دونقطه ای (:) که خواننده را دعوت به باز خواندن می کند.
این شعربه شیوهءFinegan s Wake(رمان معروف جیمز جویس)است که بین احتیاج به همه چیز گفتن و اشتیاق به سکوت مطلق چون تراپیست ها(فرقه‌‌ی مذهبی مسیحی معتقد به سکوت همیشگی)نوسان می‌کند.این شعری است که همه محتاج سرودنش هستند.
سوال:آیا دانته چنین احساسی نداشت؟جواب:بله،البته.اگراحتیاج به تعریف دارید من می‌گویم که سنگ آفتاب شعری‌ست به شیوهءهراکلیتوس(فیلسوف یونانی و معتقد به تغییر دایمی.)وهمچنین شعری است مورد پسند مارتین بوبر(فیلسوف اگزیستانسیالیست.)که راه رهایی از نومیدی اگزیستانسیالیستی را در کشف خویشتن در دیگران می‌داند.از این رو این شعری است سیاسی،گرچه آن را با راه حل های آسان بشر‌دوستی آزادی خواهانه کاری نیست.همچنین،این شعر،چون سایر اشعار پاز شعری‌ست در مورد به خواب نرفتن.
   #دونالد_گاردنر مترجم انگلیسی شعر
#سنگ_آفتاب
#اوکتاویوپاز
#کانال_شعر_دهه_نود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در دوشنبه, 16 بهمن 1396 ساعت 17:47
  • اندازه قلم
modir

گروه فناوری اطلاعات جومی ارائه کننده ی خدمات جوملا اعم از قالب فارسی جوملا ، افزونه فارسی جوملا ، هاست ویژه جوملا و.....

وبگاه: www.joomi.ir/

درباره ایرانشعر

 

وبسایت ادبی-هنری ایرانشعر با تکیه بر نگره‌ای نقد محور و اجتماعی بر آن است تا به شناسایی و سامان بخشی آن دسته حرکت های خلاقه ی شعری و ادبی بپردازد که در بطن ادبیات معاصر ایران در جریان‌اند.این وب‌سایت بر مبنای اخلاق نقد حرفه‌ای و حفظ حقوق اجتماعی شاعران و مولفان در عرصه‌ی نگارش و با هدف نشر آثار تولیدی شاعران جوان که از سطح قابل قبولی از شعریت و ادبیت برخوردار باشند و بدون توجه به هر نام و امضایی تشکیل شده، ضمن دوری از جریان های (مسلط شعر و ادبیات وابسته،جشنواره‌ای و رسمی)می‌خواهد تریبونی مستقل برای آثار مستقل و خلاقه ی شعر،داستان،نقد و نظریه‌ی ادبی باشد.افراد علاقه‌مند جهت همکاری با تحریریه می‌توانند رزومه‌ی حرفه‌ای خود را به آی دی های زیر در تلگرام ارسال نمایند:

Amynrjbyan1981@

ShimaQasemi@